Тарих

Қазіргі АБК-ның тарихы 1930 жылдың қыркүйегінен басталады. КСРО пошта және телеграфтар Халық Комиссары алқасының шешімімен
№ 14 мектеп базасында
Алматы политехникалық байланыс техникумы үш жылдық оқу мерзімімен ашылды. Бірінші жиын – 130 адамды құрады.

Алматы байланыс колледжі оқу орны ретінде 1930 жылдың қыркүйегінде КСРО пошта және телеграфтар халық комиссариаты алқасының 1930 жылғы 15 шілдедегі шешімі негізінде ашылды (№43 хаттама). Оқу мерзімі үш жылға белгіленді. Сабақтың басталуы – 1930 жылдың 1 қазаны.

Техникум 1930 жылдың қыркүйегінде №14 мектептің екінші сатысы негізінде ұйымдастырылды. 130 оқушы жиналды. Ол Алматы политехникалық байланыс техникумы деп аталды. Техникум қызметінің бастапқы кезеңі өте қиын болды: өзінің оқу корпусы, зертханалық базасы болмады. Оқушыларға арналған жатақханалар болған жоқ. Педагогикалық ұжым саны аз болды. Жалпы техникалық пәндер оқытушылары көп жағдайда қосымша жұмыс істеді. Алғашқы оқытушылары: Баймут-Цубина, Масленникова, Образцов, Тугарин, Толстых, Невский, Полумисков, Павлов, бие, Путкова. Бағдарламаның арнайы курстарын оқу үшін өндірушілер тартылды. Сабақтар қаланың әртүрлі жерлерінде өткізілді: № 14 мектепте (Жас Коммунарлар көшесі 20), Школьная көшесі 24, Қазақ байланыс басқармасында (Виноградов көшесі) және салынып жатқан байланыс үйінің жертөлесінде. Олар кешкі уақытта, мектепте және мекемеде жұмыс аяқталған кезде айналысқан. Электр энергиясы жиі бомады, олар керосин шамдарымен оқыды.

1930-32 ж.ж. оқушылар мен қызметкерлерге арналған жатақхана ретінде екі қабатты төрт барак салынды. Тек 1973 жылы барактардың соңғысы бұзылды.

1935 жылы техникумға ескі пошта ғимараты берілді, зертханалар жұмыс істей бастады: радио, телефон, телеграф, электр машинасы және физикалық кабинет.

1931 жылы шілдеде бас арықтан кейін (қазіргі им. Техникумның оқу корпусының құрылысы басталды.

1934 жылдың наурыз айында техникумның кешкі бөліміне 25 адамнан тұратын алғашқы қабылдау жүзеге асырылды. Алғашқы студенттер: Лунин, Скрипко, Смаков, Букаев, Вишнивицкий, Зворыгин, Петренко, Иванов, Конкушев, Смирнов, Дубровин, Конилов, Лесниченко, Метельский, Кержинцев, Стоянов. 1937 жылы сабақтар аяқталмаған ғимаратта басталды. 1938 жылы құрылысты басқаруды техникалық мектептің директоры Скуин Артур Петрович өз мойнына алды.

1940 жылы оқу корпусының құрылысы аяқталды. Алғашқы күннен бастап техникумда байланыс жетекшілерінің біліктілігін арттыру бойынша жұмыс жүргізілді, ал 1945 жылы біліктілікті арттыру курстары дербес мекемеге бөлінді. Ұлы Отан соғысының қиын жылдарында техникум халық шаруашылығы мен майданның қажеттіліктері үшін мамандар даярлауды жалғастырды.

1956 жылы сырттай оқу бөлімі ашылды.

Осы жылдар ішінде техникалық мектептің материалдық базасы нығайып, оқытушылар құрамы өсіп, жетілдірілді.

1976 жылы техникум ғимараты өрт салдарынан жойылып, ұжымның иығына жаңа қиындықтар түсті. Сабақтар әр түрлі жерлерде 2 ауысымда өткізіле бастады: «Қазгидросвязь» институты ғимаратында, АТС-41, № 92 мектеп және т.б. осы жылдар ішінде тек техникум ғимараты ғана емес, оның мәртебесі де өзгерді.

1980 жылы зертханалық корпус іске қосылды. Биылдан бастап Қарағанды қаласында сырттай оқыту нысаны бойынша мамандарды даярлайтын филиал жұмыс істеді.

1986 жылы оқу корпусы пайдалануға берілді.

1994 жылы техникум колледж статусын алды.

Колледж құрылған күннен бастап күндізгі және 42 сырттай оқу түрлері бойынша 66 түлек шығарылды. Телекоммуникация жүйесінде табысты және жемісті еңбек ететін барлығы 22 мыңнан астам маман даярланды. Колледжде 35 оқытушы жұмыс істейді, оның ішінде 12 оқытушы 20 жылдан астам педагогикалық жұмыс өтілі бар, 11 оқытушы жоғары біліктілік санатына ие, олар өздерінің бай тәжірибесімен жас және жаңа бастаған оқытушылармен бөліседі.

1998 жылдан бастап колледж Алматы қаласы колледждер Кеңесінің мүшесі болды, ал 2001 жылдан бастап кеңес Алматы қаласы колледждер қауымдастығы болып өзгертілді.

1999 жылдан бастап колледж Қазақ-Америка университетінің құрамында. Қазіргі уақытта колледжде ТжКБ-ның 7 мамандығы бойынша дайындық жүргізілуде. Педагогикалық ұжым нарықтық жағдайларда үздіксіз (көп деңгейлі) білім беру жүйесіне көшу үшін оқу процесін жетілдіру мақсатында оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әртараптандыруға, инновациялық әдістемелерді енгізуге көп көңіл бөледі.

Педагогикалық ұжымның түпкі мақсаты-ел экономикасының дамуына ықпал ететін және өз болашағына сенімді бәсекеге қабілетті мамандарды даярлау. Алматы байланыс колледжі мен Қазақ-Америка университетінің бірігуі байланыс бойынша жоғары кәсіптік білім берудің 4 мамандығын ашуға мүмкіндік берді.